Kanadska vakcina protiv EBOLE stara 10 godina

Kanadska vakcina protiv ebole koja je držana na policama deset godina, uprkos tome što 100% efikasna, sada se užurbano testira na ljudima.

Rezultate vakcine poznate kao VSV – EBOV objavljene u jednom uglednom časopisu zdravstveni zvaničnici nazvali su - uzbudljivim. Međutim, nakon toga, ta ista vakcina ostala je na policama apoteka iako je licencirana u farmaceutskoj kompaniji u kojoj je proizvedena, do sada.Ispitivanja na primatima su pokazale da sprečava infekciju kada se daje pre izlaganja i povećava šanse za preživljavanje kada se daje nakon izlaganja virusu ebole.Pravo intelektualne svojine za vakcinu pripada vladi Kanade i „NewLink“, privatnoj kompaniji koja poseduje prava na izdavanje dozvola za vakcinu i ima odgovornost da proizvede velike količine, kao i da podvrgne vakcinu kliničkim ispitivanjima.„13. oktobra 2014 vlada Kanade najavila je početak kliničkog ispitivanja vakcine na istraživačkom institutu Walter Reed Army u Sjedinjenim Američkim Državama“, rekli su iz Kanadske Zdravstvene Agencije. „Ove studije će pružiti ključne informacije o bezbednosti vakcine, kao i o odgovarajućim dozama. Rezultati kliničkog ispitivanja očekuju se u decembru 2014. godine“.Iz „NewLink Genetics“ kažu da će najmanje pet kliničkih ispitivanja koja se odnose na vakcinu, poznatu kao VSV - EBOV, uskoro biti u toku u Sjedinjenim Državama, Nemačkoj, Švajcarskoj i u jednoj od afričkih zemalja koja nije pogođena ebolom. Do zastoja u radu na ispitivanjima nastao je zbog nedostatka na interesovanja za ebolu i pošto je bilo malo slučajeva zaraze.„Nikada nije postojalo veliko tržište za vakcine protiv ebole“  rekao je za „Boston Globe“ Thomas V. Geisbert, stručnjak za ebolu na Univerzitetu u Teksasu i jedan od pronalazača vakcine. „Pa kome bi ih farmaceutske kompanije prodavale?“Geisbert je rekao : „Ponekad je potrebno je da dođe do krize da bi ljudi rekli - U redu. Ovde mora nešto da se uradi.“

Vakcina je proizvedena u Vinipegu od strane Kanadske Agencije za javno zdravlje i proizvod je naučnog istraživanja naučnika te agencije, dugog više od 10 godina, vršenog u Nacionalnoj mikrobiološkoj laboratoriji.

KAKO VAKCINA DELUJE
Virus Ebole
Kada osoba primi vakcinu, to izaziva njen imuni sistem da pokrene proizvodnju antitela.
Antitela u našem organizmu deluju tako što pronalaze i neutrališu strane objekte kao što su bakterije i 
virusi. Eksperimentalna vakcina se zasniva na životinjskom virusu zvanom virus vezikularnog 
stomatitisa (VSV) koji je kombinovan sa delom proteina koji pokriva virus ebole. Kada se primenjuje, 
indukuje imuni odgovor protiv ebola virusa. Ispitivanja na životinjama pokazuju da eksperimentalna 
vakcina veoma efikasno pomaže u sprečavanju bolesti. Te iste studije su pokazale da vakcina može 
sprečiti bolesti ako se uzme neposredno nakon izlaganja virusu ebole.

Kanadska vlada je patentirala ovu vakcinu, a proizvedeno je 800 do 1.000 bočica vakcine. 2010. godine Vlada je izdala licencu za vakcinu, poznatu kao VSV – EBOV, kompaniji  „NewLink Genetics“  u Ejmsu, Ajova. Vlada je donirala postojeće bočice Svetskoj Zdravstvenoj Organizaciji (SZO) i bezbednosni testovi vakcine na zdravim dobrovoljcima su već počeli.„Agencija za javno zdravlje Kanade snabdeva SZO vakcinama u ulozi Međunarodnog koordinacionog tela za epidemiju ebole, tako da vakcina može biti dostupna kao međunarodni resurs“, rekli su zvaničnici. „SZO, u konsultaciji sa partnerima, uključujući i odgovorne iz oblasti zdravstva iz ugroženih zemalja, će voditi i olakšati proces distribucije i korišćenja vakcine. Preostale bočice vakcine će se čuvati u Kanadi za dalja istraživanja i racionalnu upotrebu kako je i zahtevano.“

KAKO JE NASTALA VAKCINA

Vakcina protiv ebole na kojoj je radio Geisbert se pravi od drugog virusa, Vesicular stomatitis virus (VSV), koji izaziva bolest usta kod goveda, ali retko inficira ljude. Već je uspešno korišćen u izradi drugih vakcina. Istraživači su izmenili VSV uklanjanjem jednog od njegovih gena - čineći virus bezopasnim - i ubacivanjem gena iz ebole. Presađeni gen tera VSV da razvija proteine ebole na svojoj površini. Proteini ne mogu izazvati bolest, ali mogu da isprovociraju imuni odgovor kod majmuna (koji važe za dobar surogat za ljude) koji je odbio napad virusa.

Virus Ebole

Deo ovog istraživanja je i užurbano testiranje lekova i vakcina koje su u opticaju, uključujući i vakcine proizvedene pre skoro jedne decenije. Započeta su klinička ispitivanja na nekoliko kandidata.Bez vakcina ili dokazanog leka trenutno na raspolaganju, ovi ubrzani napori su očajnička mera da se zaustavi epidemija bolesti koja prkosi tradicionalnim načinima lečenja.

IZVOR: dailymail.co.uk